|
HÍRHÁTTÉR |
|
|
2008-11-22.
Egy embernek elhagyta testét a lelke, de a szelleme közénk költözött - mindörökre.
Utolsó
napjaiban egy testamentummal üzent a túlélőknek, azzal, amit
Mindenki
tudja, hogy a magyar katonáknak e háborúban is idegen
érdekekért, a megválasztatott uraik parancsát kellett
teljesítenie fejvesztés terhe mellett. Puskával a kezükben,
kötelességük volt harcolni, ölni,
más nációk, ugyancsak ártatlan
áldozatoknak szánt embertársait. Istenem! Fohászom és e rekviem szóljon nékik, érte, értük is és mindazon áldozatokért, akiket az Ismeretlen Katona sírjánál emlékeinkben ápolunk.
Toma
Andrásnak - ma már tudjuk- a Szózat hitet és reményt adott
ott, ahol már, senki sem emlékezett rá, a közömbös
történelem túlhaladta leírta Őt.
Hihetetlen, egyedülálló csoda, ami történt vele, mert ez az ártatlan ember könyörgései, imái meghallgatattak és a csoda megtörtént.!
A
hihetetlennek hitt hír először hozzánk eljutva, a döbbenet
erejével hasított a tudatunkig. Minden ország hírszolgálata,
rádiója és a televíziós csatornái egymást
A hír úgy
szólt: "magyar
Mi magyarok nemcsak hogy felfogtuk, mint egyedülálló ritka esetet, de nagyon sokunk arcán a fájdalom és az öröm érzése volt látható, mert e más nációktól származó hír sokkolóan érintett bennünket.
Egy magyar ember, idegen földön, teljesen izolálva, ötvenöt év után is jelezni tudta a létezését ? Miként, hogyan ? Itt keveredett a csoda a valósággal, mert előbb vagy utóbb, akaratlanul is híre ment annak, hogy egy ember egy távoli orosz szanatóriumban, az elfekvő idegosztályon, az orosz nyelvbe rossz akcentussal magyar szavakat kever. Ily módon 55 éven után is folytonosan jelezte nemzeti hovatartozását.
Ez a hír jutott el Moszkvában a Magyar követségre, ahol hitetlenkedve ugyan, de értesítették kormányunkat. A magyar kormány, e hír nemzetközi súlyát is mérlegelve, azonnal kinevezte Dr. Vér András pszichológust és az ő vezetésével, vizsgáló bizottság utazott Toma Andráshoz.
A hír igaznak bizonyult. Igazolódott, hogy a mindmáig ott "tartózkodó" ember magyar hadifogoly.
Megjegyzem, a szovjet pártállamnak minderről tudnia kellett. Valószínű az akkori, vagy későbbi diktatórikus hatalom, már nem tudott mit kezdeni ezzel a kint "felejtett" emberrel. Ha haza több évtizedes "késéssel" hazaküldik, ki tudta volna kiszámítani, hogy a világ közvéleménye, miként vélekedett volna erről az esetről, hiszen a Szovjetunió nemzetközi szerződésben kötelezte magát, hogy 1948-ig minden nemzetiségű hadifoglyot hazaküld.
Azért zárták idegszanatóriumba, mert csak így tudták izolálni (?). Gondolom, továbbra is titok vette volna körül Toma Andrást, ha nem esik darabjaira a kommunista pártállam. De hát tudjuk hogy van ez: Isten malmai lassan, de őrölnek!
A Jelcin kormány mosta kezeit, mondván, hogy erről senki nem tudott semmit és nagyon örülnek, hogy mindez kitudódott.
A gond ott van, hogy bocsánatkérés nem történt. A kártalanítás sem jutott eszébe senkinek az orosz utódállamban. Feltehetően úgy vélekedtek, örüljön Toma András, hogy mindez kitudódott és köszönje meg az orosz és magyar kormánynak, hogy ilyen "gyorsan" és humánusan jártak el vele szemben, sőt még rehabilitálták is.
Sehol nem merült fel tehát az a kérdés magyar sem orosz kormány részéről, hogy egy embertől, akitől elvették úgyszólván az egész életét, hogy legalább bocsánatot kérjenek, ami minimum kijár bárkinek?
Hol van az emberi méltóság tiszteletben tartása, ami alapjoga minden embernek. Ezt minkét kormány vezetői feledékenységből talán, de az erkölcsöt és a jómodort semmibe véve, csak álhumánus intézkedésekkel, a magasabb érdekek szem előtt tartásával simították el az ügyet.
Kérdezem: az emberi jogok védelmére alakult nemzetközi bíróság miért nem figyelt fel erre a példanélküli jogtiprásra? Justítia felkent szolgái miért hallgatnak a mai napig is?
A magyar
és
az orosz emberi
jogok képviselői hol voltak, hol vannak? Pedig fennen
hirdetik, hogy jogállamaikban felvállalják minden ártatlan
ember érdekképviseletét! A nemzetközi média sem firtatta jelentőségének megfelelően ezt az ügyet. Példának okáért - mondjuk - a szabad világ, az emberi méltóság őre, az USA, amelynek alkotmányában is rögzítve vannak az emberi jogok és azok hathatós védelme?
Toma András sorsa rövid életű "story" volt csupán. A nemzetközi média eleinte tolongott, ahogy ilyenkor szokás. Nyomon követte Toma András minden lépését; nem érezve, nem érzékeltetve sorstragédiáját. A fantáziátlan szenzáció hajhászás került előtérbe.
Ilyen
hosszú ideig "hadifogságban"
Toma András esete még a Guiness rekordok könyvében is egyedülálló és példa nélküli tétel lenne!
Mikor a szenzáció kirobbant - 2001-ben - a médiában megjelentek róla képek riportok. Nagy csinnadrattával közvetítették a hazahozatalát. Mi nézők nem láttunk mást csak egy megöregedett embert, akinek hiányzott a fél lába és mankóval a kezében botorkált. A kormányunk megbízottai a hirtelen kiutalt tolókocsiban tüntető együttérzéssel tologatták, e ritka "látványosságot".
Megkövetem mindazokat, akik e megjegyzésem nem érzik igaznak, de nékem mint nézőnek a hang vagy képi illetve a sajtóinformáció hitelesen így közvetítette. Első mosolyát, csak akkor láttuk, amikor vértestvérével összeölelkezett.
Könny még ekkor sem jelent meg e kőarcon, de érezhető volt, hogy valami kezd éledezni benne. Mindeddig csak mélabús tekintete beszélt.
A majdnem
"kintfelejtett" magyar szavaiba beléivódott kettős akcentus
és ez
sokszor nehezen érthetővé
A megdöbbenés erejével hasítottak akkor belém az általa elmondott verssorok. Diákkorom kötelező olvasmánya volt e fennkölt vers, amelynek szavai a sokat szenvedett magyar ajkáról peregve mélyen meghatottak. Azt vettem észre, hogy Toma Andrással együtt mondom, zokogva és hebegve a verset, átélve ez ember sorstalan tragédiáját.
Talán három év múlva újra hírt adtak róla, hogy kórházban fekszik súlyos betegen. Később már halálhírét közölték.
Ez már afféle napihír volt. Azért egy végső csinnadrattával vettek tőle búcsút. Sírjánál a hivatal részéről a kiküldött "búcsúztató" beszédében természetesen nem említette, hogy a magyar nép holokausztjának egyik utolsó áldozata távozik.
Toma Andráson, a sors ritka kegye folytán, beteljesültek a Szózat további sorai is: "Bölcsőd az, s majdan sírod is, mely ápol, s eltakar." Mondhatni, szerencsés ember volt. Feltisztult elmével és magyarság tudattal, sorsával megbékélve, adta vissza lelkét teremtőjének és fáradt testét befogadta .......Hazája szent földje.
Mondják, hogy naptárába tett az utolsó bejegyzése, testamentuma, a következő.
" Hazádnak rendületlenül légy híve, oh magyar! "
E csendes, szelíd magyar hazájához hű igazi jellem volt !
Budapest 2004 ápr. 05.
Lektorálta : Dr. Szeszák Gyula ex-főügyész
------------------------------
Sorstragédiánknak
állíts-unk emléket
!
" Nemrégen elhunyt tragikus sorsú
ártatlan Toma Andrást, kit a falujából
elhurcoltak a kivonuló győztes szovjet katonák és hadifogolyként több mint 55 évig fogva tartották.
Néki és róla egy különleges
élményhatású szoborral Az életnagyságú időtálló szobrot, az ismeretlen katona sírjánál kell felállítani, ahogyan Ő áll fél lábon mankóval a hóna alatt, .............nézi az őrlángot és a szeméből könnycseppekre emlékeztető sós ízű folyadék csepeg. Legyen e szobor a lelkiismeretünk őrlángja, mi hirdesse az arra járónak, hogy az erőszak soha semmit nem old meg, csak szenvedést okoz. Ezen szobor s az emlékmű együttes ötlete teljesen egyedi, mit soha senki nem ért félre. Hiszem, hogy ezen különleges szobor sokunknak s a nemzetközi túrizmusnak is a zarándok helye lesz ."
"- Adakozzunk ezen nemes célra, hogy a sorsunk és korunk üzenete legyen ....intő példa !-"
Tudás-Jólét- Szeretet
Közhasznú Alapítvány
Postacím : 1077. Budapest, Rottenbiller u. 5/c. E-mail: om1942@t-online.hu Telefon és fax: (06-1) 322-41-96 Bankszámlaszám: 10560000-12985901-0101010108
Megjegyzem: ( - könnyező szobor ötlete - a középkori Bahcsiszeráj-ban -Krim flszg.- a Girej tatár kán, megmérgezett fiatal magyar hercegnő felesége emlékének állítatta fehér márványból )
A Hírháttér kapcsolódó
anyagaiból:
2008-02-08. -
HÍRHÁTTÉR RÁDIÓ:
A halál
miniszterelnökei; Nemzeti lobogók; Veér András és klubja
|
Kapcsolat: azoknezo@citromail.hu |
|
|