HÍRHÁTTÉR |
Csaknem minden nap bővülő tartalommal,
rádiós és filmes anyagokkal! |
Új reformkor elé
Balatonfüreden tábla mutatja az utat a reformkori városrész felé, Európai uniós tábla hirdeti a történelmi mag felújítását és a nevezetes Anna-bál is a hagyományőrzés máig élő bizonyítéka. A történelmi árkádok alatt 36 márványtábla hirdeti a régi korok dicsőségét. E falról azonban épp a reformkor legnagyobbjának, Kölcseynek huszti gondolata hiányzik, „régi kor árnya felé visszamerengni mit ér”, ami ezen írás alapja. A derűt, békét sugárzó vízpart, az évszázados fák árnya új gondolatok megfogalmazásának bölcsője is, ami mai értelmet adhat az immár két évszázados reformkori eszméknek. E dicső múltat azonban megpróbáltatások, a közelmúlt ballépései követték, és csak ezek kiigazítása után jöhet Vörösmarty megálmodott jobb kora, „mely után buzgó imádság epedez százezrek ajakán”.
A füredi dicsőségtáblák sorában a báli forgatagban alig tűnik fel Madarász Emil, egykori szocialista költő neve. Pedig már a tábla szövegéből is kitetszik, hogy alapjában nincs köze sem Füredhez, sem a reformkorhoz, nevét a politika vésette márványba, s emelte méltatlanul a legnagyobbak mellé. Míg Garay Jánostól Csokonain át a költők balatoni kapcsolatát idézik a táblák, Madarásznál csak a szocialista eszme sok évtizedes harcosának, a szocialista költészet kiemelkedő alakjának emlékéről szól a méltatás. Ennek tükre az idézet is, „Óh szent a harc, mely büszke szárnyat, izzó s virágos lelket ad.” Madarász neve és versei egykor az iskolai tankönyvekben szerepeltek, mára életrajza jótékonyan merült a feledés homályába. Ezen ismeretlenség mérséklésére kell most tevékenységét idézni, ami bizonyíték arra, hogy nem lenne keresnivalója a füredi panteonban. A költő már fiatalon tagja lett a Szocialista Diákok Egyesületének, 1910-ig a Népszava, majd a Friss Újság munkatársa volt. 1914-ben főhadnagyként vonult be, s a frontra került. 1918-ban a gödöllői katonatanács tagja, a város katonai parancsnoka. 1919-ben a Vörös katona című lap politikai biztosa, fegyveresen vett részt a diktatúra védelmében. Bécsben internálták, majd bekapcsolódott a Proletár című lap munkájába. 1923–1946 közt a Szovjetunióban élt. Több prózai és költői kötete jelent meg oroszul. A háború alatt eleinte Taskentban élt, 1943-tól a moszkvai rádió magyar osztályán dolgozott. Hazatérése után az Új Szó, majd a Népszava főmunkatársa, Fagyejev, Polevoj, Virta, Szerafimovics és más szovjet írók munkáit fordította magyarra, 1962-ben halt meg. Az idézett tevékenységek alapján akár az is felvethető, hogy nem kellene-e már ezt az aranyozott márványtáblát eltávolítani a füredi dicsőségfalról. A válasz mégis nemleges, mert múltbeli tanulság hordozója, csak a gondtalanul bálozóknak és főképp az idegenvezetőknek kellene a költő tevékenységét politikai értékén (és irodalmi értéktelenségén) kezelni.
A mára már kritizálható kor szocialista értékítéletén túllépve a még közelebbi múlt emlékeit is kőbe faragva tükrözi Balatonfüred. Az emlékparkban, a Kossuth-forráshoz legközelebb áll a legújabb mű, címe Történelemkönyv, ami valószínűleg a legnagyobb Antall Józsefnek állított emlékmű. A nyitott könyvet formázó hatalmas kőtáblán a legendássá vált idézet: „törvényes értelemben a magyar közjog alapján minden magyar állampolgárnak, ennek a tízmilliós országnak a kormányfőjeként – lélekben, érzésben, tizenötmillió magyar miniszterelnöke kívánok lenni”. Antall tevékenysége rácáfolt arra, amit a fenti idézetben még 1990-ben ígért. Persze a fogalmazás diplomatikus, „tizenötmillió magyar miniszterelnöke kívánok lenni”, ugyanúgy üres beszéd, mint a mai politikusok szájából, hogy „szabad országban kívánok élni”. Ennél csak egy nagyobb hazugság van, amikor a mindenkori politikusok a már megvalósult szabadságot és a tényleges demokráciát hirdetik. Az Antall-i emlékmű egyébként egy soha nem méltatott háromszöget képez Eötvös Károly és Deák Ferenc mellszobrával. Az az Eötvös, aki egyébként a Balatonpart szépségeinek leírója, múlhatatlan érdemeit nem ezzel, hanem a tiszaeszlári perben a zsidóknak tett szolgálataiért szerezte, amint Deáknak is legfőbb érdeme a Habsburgokkal való kiegyezés. E megalkuvások sorába illik az a megegyezés, amit Eötvös és Deák jogutódaként Antall kötött a nemzetközi zsidósággal, a kommunisták és Habsburgok örököseivel. Ennek az emlékműve áll kőbe faragva Füreden, amit a magyar hazaárulás jelképeként Eötvös és Deák alakjával láthatatlan kezek rendeztek mesteri háromszögbe a Tagore-sétány szomszédságában.
Ezek után joggal felvethető a kérdés, mit szolgál ma az Anna-bál. A reformkor, a történelmi események idézése hazafias tett lenne, ám a politika ezt is megmásítja. 2009-ben a bál fővédnöke és díszvendége Kósa Lajos, Debrecen polgármestere volt. Méltatásban pedig nem volt hiány, ám a látványos külsőségek a jelenkor legnagyobb hazugságait fedték. Kósa az a nagyformátumúnak távolról sem nevezhető álnemzeti politikus, aki Eötvös, Deák és Antall szellemi jogutódjaként immár a nemzetközi szabadkőművesség bérence, zsidók, kommunisták, Habsburgok érdekeinek kiszolgálója. Így élvezte ezúttal az Anna-báli „királyságot”, aki a bálkirálynőnek aranyalmát nyújtott át. E környezetben nincs időszerűbb Széchenyi szavainál: „A magyar szó még nem magyar érzés, az ember, mert magyar, még nem erényes ember, és a hazafiság köntösében járó még korántsem hazafi. S hány ily külmázos dolgozik a haza meggyilkolásán…” Aki kétségbe vonná a fenti gondolatmenet hitelességét, annak álljon itt a legegyszerűbb bizonyítékul az eseményről közvetítést adó Duna Televízió képernyőjének felirata. Ezen Dr. Kósa Lajos név szerepelt, aki azonban nemhogy nem doktor, de még diplomája sincs. E tényt 1989 után 13 évvel elsőként e sorok írója hozta nyilvánosságra, ami az eltelt évek ellenére sem épült be igazán a hazugságok etalonjaként a köztudatba. Pedig egy új reformkorhoz, a nemzeti gondolatok újrafogalmazásához hiteles politikusok kellenének. S ha megerősítem, a füredi dicsőségfalról Madarász Emil márványtábláját nem levenni kell, az Antall emlékművet nem szétzúzni kell, akkor a Kósa-féle politikusokra egyértelműen áll: őket kell végleg eltávolítani a közéletből. E nélkül nincs megújulás, pedig új reformkor eljövetele lenne kívánatos.
Dr. Nagy Attila orvos, közíró HÍRHÁTTÉR MULTIMÉDIA
A Háttérhatalom léte és
technológiái, valamint az Emberiség helyzetének megértéséhez a Hírháttér kapcsolódó
alapirodalmából: 2008-12-26. -
Beszervezésem elő(zmé)nyei
HÍRHÁTTÉR:
A Valóság kapuja 2009-01-15.
-
HÍRHÁTTÉR TV:
A Háttérhatalom Neve: A
Titokzatos Nagy Babilon - A
Jelenések Könyve Elkezdődött HÍRHÁTTÉR
- Ahol a jövő életre kelt 2009-02-02.
-
HÍRHÁTTÉR TV:
A CIA népirtásokat
pártoló terrorizmusa ellen -
Az Amerikai Nagykövetséggel beszéltünk
HÍRHÁTTÉR
- Háború az Emberiség ellenségeivel szemben! 2009-04-26. -
A HAARP titkos alkalmazási
területeiből, és a világuralom - A világ soha nem publikált
titkaiból 2009-05-14.
-
HÍRHÁTTÉR TV:
Bevezetés a Világ
titkaiba 2009-05-20.
-
Nemzetbiztonsági csúcsbotrányok,
Emberiség elleni terroristák - Kulisszatitkok 2009-05-21. -
A felrobbant katonai repülőgép:
A Bajnai-Orbán Egypártkormány tömegmészárlásai Indonéziában
Orbán
Viktornak való ajánlás helyett: 2009-05-23. -
A Cégen belülről: Az NBH és a
hajdani Orbán-kormány soha, sehol, senki által nem publikált
titkosszolgálati módszereiből és eszközeiből
HÍRHÁTTÉR
- Rekordokat rekordokra 2009-06-05. - ALAPMŰ!
: 2009-06-21. -
Elmeprogramozás, teljes
kontroll: háttérhatalmi, katonai stb. titkosszolgálati
Echelon-áldozatok az egész bolygón
|
Kapcsolat: azoknezo@citromail.hu |